Pravé svetlo

Autor: Dalibor Ondrej | 22.1.2015 o 20:33 | Karma článku: 4,77 | Prečítané:  794x

Kanadský benediktín Laurence Freeman napísal: "Jednou z hlavných príčin smútku a utrpenia je neschopnosť komunikovať. Toľkokrát sme zažili, ako to, čo sme cítili, alebo si mysleli, bolo skreslené našimi slovami, či spôsobom vyjadrenia. Opakovaným zlyhaním komunikácie sa v nás môže nahromadiť strašlivý pocit, že nikdy nebudeme schopní nikomu vyjadriť svoje skutočné pocity a myšlienky."

Už dlhšie som rozmýšľal, že sa pokúsim vstúpiť aj do tohoto priestoru. Definitívne však až teraz. Nie je to dokonca ani téma s ktorou som chcel začať. Ale čo už. Tak teda začnem.

Prečo by mala názorová väčšina organizovať akékoľvek podujatie na ochranu niečoho o čom je väčšina ľudí presvedčená tak či tak? Bol som presvedčený o tom, že keď ja čosi chcem, tak mám hľadať cesty k realizácii. Čo je pre mňa pochopiteľné najmenej je to, že sa zaoberáme otázkami, ktoré len málo súvisia s akýmkoľvek náboženstvom, či dokonca politikou. Ide predsa o prirodzenosť človeka.

Kto má väčšie právo, ktoré právo je mocnejšie? Práve tu sa ukazuje, že je to právo najslabšieho. Právo dieťaťa. V tejto súvislosti mi pri téme referenda najviac chýba odborná diskusia. Debata bez prehnaných emócií, bez vťahovania akéhokoľvek náboženstva, či politickej strany. Schopnosť komunikovať.

Preto vstupujem do tohto priestoru a v súvislosti s referendom chcem uviesť, že je dôležité, aby sme o týchto témach rozprávali. Vadí mi akurát, že "dospelácke" témy počúvajú deti. Veľmi malé deti, ktoré tomu nie celkom a veľmi rozumejú, pretože sa na "svet dospelých" pozerajú inak. Chcem, aby v Európe i vo svete zaznelo, že ten maličký národ v Európe nie je "tradičný", ale riadi sa zdravým "sedliackym rozumom" a záleží mu na každom človeku a hlavne na jeho spoločnom dobre. Istého známeho dcéra povedala, že celé trieda pôjde na referendum a budú škrtať políčka "NIE". Žiaľ, ešte nevedia posúdiť dôsledky.

A pre tentokrát to posledné čo chcem spomenúť je, aby sme nezabúdali na následky nášho konania. Súkromné médiá (verejnoprávne by malo mať povinnosť vysielať debaty názorovo odlišných ľudí - samozrejme správnou formou) odmietli vysielať platenú reklamu. Argumenty boli smiešne, ale dôsledky sú neúprosné. za všetko len jednoduchý príklad: Ak by som bol nejaký remeselník a odmietol by som registrovanému páru poskytnúť svoje služby len preto, že nesúhlasím s touto formou spolužitia, tak som presvedčený o tom, že som hneď označený ako homofób, človek bez ľudskosti a empatie, ten, čo diskriminuje a mnoho ďalších, nehovoriac o tom, že ak by k tomu došlo tak prehrám aj súdny spor a MUSEL by som za platenú službu objednávku vykonať.

Vzájomný rešpekt, aby sme mohli spolu otvorene komunikovať. S úctou voči človeku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?